Ekonomi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın toplanıyor

Investing.com – Minimum Fiyat Tespit Kurulu 20 Aralık’ta (yarın) üçüncü kez toplanacak ve toplantının ardından 2023 için planlanan minimum fiyatı açıklaması bekleniyor. 7 ve 14 Aralık tarihlerinde toplanan yönetim kurulu üyeleri sayı vermedi. Yarın yapılacak toplantıda yapılacak zam ve 2023 yılı için asgari fiyatın açıklanması bekleniyor.

Enflasyondaki artış nedeniyle taban fiyat bu yıl iki kez artırıldı.

2006 yılından bu yana yılda bir kez olan asgari fiyat artışı bu yıl iki kez yapıldı. Özellikle yılın ilk yarısında enflasyondaki artış hızı büyük bir gelir kaybına neden oldu. Enflasyon Kasım ayında ilk kez yıllık bazda sınırlı düşüş gösterirken, aylık bazda artış serisi devam etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklama yaptı

Erzurum’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Bakan Alim, taban fiyatın belirlenmesinde devletin rolüne dikkat çekti. Bilgin, Taban Fiyat Tespit Komisyonu’nda işçilerle patronlar arasında sayı farkı oluştuğunda ve uzlaşma sağlanamadığında devletin konuya müdahale ederek tarafları uzlaştırmaya çalıştığını söyledi. ve şu açıklamayı yaptı:

“EYT’yi bu ay sonuna kadar tamamlayacağız”

Bakan Alım, EYT ve emekli maaşları ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Emeklilerimizi mağdur etmeyeceğiz”

“Emeklilerimizle ilgili çalışmalarımızı her yıl Aralık ayında tamamlıyoruz. Onları enflasyonun mağduru olmayacak ve enflasyonun olumsuz etkisini ortadan kaldıracak düzenlemeyi Cumhurbaşkanımızla paylaşacağız. Ayrıca ilan edeceğiz.”

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu