Ekonomi

Irak’ı bekleyen ‘zorluklar’ tartışması

Konferansa katılan Irak, Türkiye, Ürdün, Fransa, Mısır, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Bahreyn ve İran, Irak ile çeşitli konularda işbirliğini teyit etmenin yanı sıra, sonuçları üzerinde çalışmaya devam ediyor. ilk konferans.

Irak’ın egemenliğini, demokratik sürecini ve anayasal çalışmalarını, güven ve istikrarını desteklemek için Irak’la işbirliği içinde olduğunu teyit eden katılımcı ülkeler, bölgesel anlaşmazlıkların çözümü için diyalogun tercih edilmesi çabalarını da destekleme konusunda mutabık kaldılar.

Irak’ın oynayabileceği arabuluculuk rolü

Aynı zamanda söz konusu ülkeler, Irak devletinin kurumları üzerinde kontrolün yeniden sağlanması, terör ve radikalizmle mücadele ve savaşın yol açtığı tahribatın yeniden inşası için Irak hükümetine takviye güçlerini teyit ettiler. 2014-2018 yıllarında DEAŞ terör örgütüne karşı

Konferansta Irak’ın bölgesel ve uluslararası çatışmalardan uzak tutulması gerektiği vurgulanırken, ülke topraklarının komşularına yönelik saldırıların kaynağı olmaması gerektiğine dikkat çekildi.

Irak, İran ve Suudi Arabistan’ın ortasındaki coğrafi konumu, İran Devrim Muhafızları’nın hem Suriye hem de Lübnan’daki faaliyetlerine koridor görevi görmesi ve İran yanlısı Şii silahlı grupların etkili olması gibi dönüm noktaları Bağdat yönetimi Suudi Arabistan’ın güvenliğini tehdit ediyor. istiyor.

Bu faktörler ve diğer bazı faktörler Irak’ı Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilimde aktif hale getirebilir. Bu nedenle her iki ülkeden gelen mesajlardan da anlaşılacağı üzere Irak, Suudi Arabistan ile İran’ın bakış açısını yakınlaştırma rolü oynayabilir veya iki ülke arasındaki gerilimi azaltabilir. Başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkeleri, İran rejimini sık sık Orta Doğu’da Şii nüfuzunu yaymakla ve Irak, Yemen, Suriye, Lübnan gibi bölge ülkelerinin iç işlerine karışmakla suçluyor; Tahran ise bu tezleri reddediyor.

Bu arada Bağdat yönetimi, İran siyasi hareketleri ve silahlı kuvvetlerinin dayattığı İran siyaset çemberinin dışına çıkamayacağı yönündeki hakim görüşü yıkmaya çalışıyor.

Iraklı silahlı Şii grupların ve Tahran yönetimine yakın siyasi partilerin Irak Parlamentosu’ndaki varlığıyla İran, bu ülkenin güvenlik, ekonomik ve siyasi kararlarının değerli bir bölümünü kontrol ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu