Ekonomi

Türkiye’nin ödeme yöntemi TROY’un kullanım alanları yaygınlaşıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tüketicileri ve kamu bankalarını “TROY”a davet ederek, kartlı ödeme sistemleri alanında yerli sistemi önerdi.

Türkiye’nin Ödeme Tekniği TROY’un yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

TROYA,Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilmiştir.

Emekli ve kamu çalışanlarına verilecek bireysel kartlar, çiftçi kartları, esnaf ve KOBİ’lere verilecek ticari kartlarda TROY logosu bulunacak.

Sistem tüm ödeme piyasasının sahibidir.

TROY, 2017 yılında ulusal kartlı ödeme sistemi olarak kullanılmaya başlandı. TROY’un 26’sı banka ve 5’i elektronik para kuruluşu olmak üzere toplam 31 üyesi bulunuyor ve bu üyeler, Türkiye kartlı ödemeler pazarının yüzde 100’ünü temsil ediyor.

Kart başvuru altyapısı sağlanmaya çalışılıyor

TROY banka veya kredi kartı satın almak isteyen her tüketicinin bu ürüne istisnasız ulaşabilmesi hedefi doğrultusunda, bankaların tüm satış kanallarında TROY Debit Kart ve TROY Kredi Kartı ayrımı yapılarak uygulama altyapısının sağlanmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. .

Kızılay Kart da sisteme dahil

Türkiye Kızılay Derneği’nin ihtiyaçları çerçevesinde tasarlanan Kızılay Kart’ın TROY kart olması için çalışmalar tamamlanma aşamasına gelmiştir.

Finansal İstikrar Komitesi’nde TROY kararları

TROY kartları da Finansal İstikrar Komitesi’nin gündemindeydi. 6. Komite toplantısında alınan karar doğrultusunda oluşturulan çalışma seti ile TROY kart sisteminin yaygınlaştırılmasına yönelik yapılan çalışmalar üyelerin bilgisine sunuldu.

Yardım ve takviyeler de sistemden geçecek

Devlet yardımları, sosyal yardımlar ve bursların ilgili kurumlarca TROY ön ödemeli kartlara yüklenmesi için çalışmalar yapılacaktır.

Bireysel kredi kartı, ticari kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kart olarak farklı ürün setlerinde çıkarılabilen, Android cihazlarda temassız ödeme teknolojilerini ve taşınabilir temassız ödeme teknolojilerini içeren TROY ürünleri 18 banka ve 3 elektronik ortamdan satın alınabiliyor. Türkiye’deki para kurumları Türkiye’deki tüm pos cihazlarında, ATM’lerde ve e-ticaret sitelerinde kullanılabilir.

1,9 milyon ATM’de geçerli

Türkiye’de faaliyet gösteren ve tacirlerle anlaşma yapan tüm bankalar TROY üyesidir. Ayrıca Discover ödeme sistemi iş birliği ile sunulan kartlar, dünyanın 185 ülkesinde 41 milyondan fazla işyerinde ve 1,9 milyon ATM’de kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu